هزینه نقشه یو تی ام زمین کشاورزی

هزینه نقشه یو تی ام زمین کشاورزی

نقشه یو تی ام زمین زراعی از جانب ادارات و سازمان های مختلف در خواست می گردد. یکی از اداراتی که نقشه یو تی ام را از زمین کشاورزی در خواست می کند اداره ثبت اسناد می باشد. این اداره به جهت صدور سند تک برگ برای اراضی نقشه یو تی ام را در خواست می کند. تا در نتیجه با تهیه نقشه یو تی ام اطلاعات فنی ملک معلوم گردد. در نتیجه اطلاعات اراضی در  سیستم کاداستر ثبت می شود. و سند تک برگ با دقت بالا صادر می شود. هزینه نقشه یو تی ام زمین کشاورزی بر طبق تعرفه محاسبه می شود. کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی می تواند این نقشه را تهیه نماید.

نقشه یو تی ام چیست؟

امروزه با مراجعه به ادارات مختلف برای انجام امور ملکی مدارکی در خواست می شود یکی از این مدارک نقشه یو تی ام است. در واقع هر شخص با مراجعه به اداره ثبت اسناد، شهرداری، اداره منابع طبیعی و .. در نتیجه لازم است این نقشه را تهیه و ارائه دهد. یو تی ام مخفف عبارت universal transverse Mercator  می باشد. با تهیه این نقشه در نتیجه موقعیت، ابعاد و مساحت دقیق ملک معلوم می شود. تهیه این نقشه باعث می شود که موقعیت هر نقشه با دقت سانتی متری حاصل شود. به طوری که ملکی با این موقعیت بر روی زمین پیدا نمی شود.

تهیه نقشه یو تی ام را به چه کسی بسپاریم؟

نقشه یو تی ام نقشه ای با دقت بالا است که با فرمت های مختلف از جانب ادارات مختلف در خواست می شود. بهتر است برای تهیه این نقشه به یک فرد متخصص مراجعه نمود. اشخاص غیر متخصص نمی توانند این نقشه را با دقت بالا تهیه نمایند. همچنین برخی از ادارات همچون اداره ثبت اسناد این نقشه را با مهر و امضای کارشناس رسمی قبول می کنند.

برای تهیه این نقشه با کیفیت مطلوب با فرمت مورد نظر ادارات و سازمان ها می توان به یک فرد متخصص همچون کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود. این متخصص برای تهیه نقشه یو تی ام از تجهیزات با دقت بالا استفاده خواهد کرد و بعد از برداشت زمینی ترسیم نقشه یو تی ام با اتوکد انجام می شود. این نقشه با مهر و امضای کارشناس معتبر می شود. و مورد قبول تمامی ادارات قرار می گیرد. هزینه نقشه یو تی ام زمین کشاورزی بر طبق تعرفه سازمان نقشه برداری محاسبه می گردد.

اهمیت تهیه نقشه یو تی ام

نقشه یو تی ام نقشه ای با مختصات جهانی می باشد. با تهیه این نقشه مختصات دقیق ملک، موقعیت ملک، حدود اربعه ملک و  مساحت ملک معلوم می شود. مشخص شدن حد و حدود ملک با دقت سانتی متری در نتیجه باعث می شود معامله ملک با اطمینان بالا انجام شود. از مهم ترین ویژگی های نقشه یو تی ام تعیین موقعیت منحصر به فرد ملک می باشد. به طوری که نمی توان ملکی با موقعیت ملک بر روی زمین در کل جهان پیدا کرد.

هزینه نقشه یو تی ام زمین کشاورزی

عوامل موثر بر تعیین هزینه نقشه یو تی ام

نقشه یو تی ام نقشه ای است که از جانب ادارات و سازمان های مختلف با دقت بالا در خواست می شود. هزینه تهیه این نقشه بر طبق تعرفه تعیین می شود. هزینه تهیه این نقشه به عواملی از جمله مساحت ملک، حدود اربعه ملک، توپوگرافی منطقه و … بستگی دارد.

نقشه یو تی ام برای اراضی ملی

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای افراد پیش بیاید این است که دولت اراضی را ملی به حساب بیاورد. و در نتیجه اراضی متعلق به دولت خواهد بود مالکین این اراضی می توانند به این رای اعتراض نمایند. و برای اینکه بتوانند نتیجه بگیرند لازم است مدارکی تهیه گردد و به عنوان تامین دلیل ارائه شود. اراضی ملی به زمینی گفته می شود که سابقه احیا در آن وجود ندارد. تهیه تامین دلیل با تهیه گزارش تفسیر عکس هوایی و نقشه یو تی ام ممکن می باشد. این مدارک توسط فرد متخصصی همچون کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی قابل تهیه می باشد.

عکس های هوایی توسط سازمان نقشه برداری و سازمان جغرافیایی از تمام سطح زمین اخذ می شوند این عکس ها به صورت زوج عکس  پوشش دار هستند. با تفسیر عکس های هوایی می توان بسیاری از مسائل را حل نمود تفسیر این عکس ها کاربرد های زیادی در امور ملکی دارد یکی از کاربرد های تفسیر عکس های هوایی حل اختلافات می باشد.

تفسیر عکس های هوایی با استفاده از استریوسکوپ و نرم افزار مخصوص ممکن است. این کارشناس بعد از تشخیص سابقه زراعت در اراضی سپس گزارش تفسیر عکس های هوایی را تهیه خواهد کرد و آن را مهر و امضا می کند تا قابل ارائه به مراجع قضایی باشد همچنین نقشه یو تی ام یکی دیگر از مدارکی است که باید تهیه کرد. و مجموع این مدارک جهت حفظ اراضی کافی می باشد.

تهیه نقشه یو تی ام به جهت دیوار کشی اراضی

در صورت مشخص نبودن حدود اربعه اراضی ممکن است به حدود اراضی تعارض شود. که در نتیجه همین امر سبب بروز اختلافاتی می شود. در صورت بروز این اختلافات ملکی در نتیجه حل اختلافات ملکی با مراجعه به مراجع قضایی ممکن می باشد. همین امر باعث از دست رفت هزینه و زمان می شود. بنابر این در صورت نا معلوم بودن حدود اراضی اقدام به معلوم نمودن و تثبیت اصولی اراضی خود نمایید. این امر با تهیه نقشه یو تی ام ممکن می باشد.

برای تهیه نقشه یو تی ام به جهت تثبیت مرز ها می توان به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود. از آنجایی که حدود اراضی معلوم نیست لازم است جانمایی پلاک ثبتی انجام شود. و به کمک اسناد قدیمی و اسناد ثبتی ملک در نتیجه حدود اراضی معلوم گردد. در ادامه نقشه یو تی ام تهیه می شود. برای تهیه این نقشه از جی پی اس دو یا سه فرکانسه استفاده می شود. در ادامه بعد از برداشت زمینی ترسیم نقشه یو تی ام انجام می شود. نقشه تهیه شده چاپ و مهر و امضا شده قابل ارائه به اداره ثبت اسناد برای اخذ سند تک برگ خواهد بود. همچنین دیوار کشی اراضی به صورت اصولی انجام می شود. تا در نتیجه تعارض به حدود اراضی ممکن نباشد.

تهیه نقشه یو تی ام به جهت دیوار کشی اراضی

تهیه نقشه یو تی ام به جهت دیوار کشی اراضی

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

اولین نفری باشید که امتیاز ثبت می کند 🙂

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما