تهیه نقشه یو تی ام 2000ام شهرداری در تهران

تهیه نقشه یو تی ام 2000ام شهرداری در تهران

برای اخذ جواز ساخت قبل از شروع ساخت و ساز لازم است اقدام نمود. تهیه نقشه یو تی ام 2000ام شهرداری در تهران با استفاده از تجهیزات به روز نقشه برداری و توسط کارشناس رسمی دادگستری انجام می شود. شهرداری یکی از ادارات دولتی است. که امروزه برای امور مربوط به ملک اعم از ساخت و ساز و .. باید حتما تاییدیه گرفت و امروزه برای امور مربوط به ملک و زمین نیاز به یک نقشه یو تی ام است. که باید توسط کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری و با استفاده از تجهیزات نقشه برداری تهیه می شود.

نقشه یو تی ام یعنی نقشه ای که از ملک تهیه شود. که بر اساس مختصات های موجود بر روی کره زمین موقعیت دقیق را نمایش دهد. و این نمایش موقعیت دقیق بر روی کره زمین است. برای تهیه این نقشه باید به یک کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری مراجعه شود. تا با استفاده از تجهیزات نقشه برداری مختصات گوشه ها و شکستگی های ملک را که از قبل تثبیت را برداشت مختصات کنند. و بعد از آن با ترسیم در سیستم نرم افزاری ترسیمی و جانمایی در نقشه سازمان نقشه برداری مختصات یو تی ام را برداشت می کنند.  منظور از نقشه دو هزارم شهرداری منظور همان نقشه یو تی ام است. که در مقیاس های 1/2000 نمایش داده شود. و این مقیاس نقشه های سازمان نقشه برداری است.

هر سازمان دارای فرمت خاصی برای نقشه است. که باید حتما رعایت شود. تا از هزینه های اضافی جلوگیری شود. و تمامی این ها با سابقه کاری بالا و تجربه به دست می آید. پس نقشه یو تی ام همانطور که گفته شد نمایشگر موقعیت دقیق ملک بر روی زمین است. و برای اخذ مجوز ساخت و ساز و انشعابات آب و برق و گاز تا صدور سند تک برگ نیاز به نقشه یو تی ام همراه مهر و امضای کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری است .

نقشه یو تی ام utm

یو تی ام نقشه ای بر طبق سیستم مختصات جهانی می باشد. با یو تی ام هر نقطه دارای مختصات منحصر به فرد بر روی کره زمین می باشد. نقشه یو تی ام تهیه می شود و مختصات گوشه های ملک با دقت سانتی متری بر روی زمین معلوم می شود. در نتیجه هیچ زمین دیگری بر روی کره زمین دارای مختصات مشابه با این زمین نمی باشد. و به این ترتیب موقعیت ملک با دقت سانتی متری بر روی زمین تثبیت می شود.

ضرورت تهیه نقشه utm

با تهیه نقشه یو تی ام اطلاعات دقیقی از ملک مورد نظر حاصل می شود. ضرورت تهیه این نقشه شامل موارد زیر است:

  • استقرار پلاک در مکان خود: با تهیه نقشه یو تی ام در نتیجه ملک شما دارای مختصات منحصر به فرد می شود. و هیچ کسی بر روی زمین نمی تواند ادعای مالکیت ملک شما را با سندی مجزا داشته باشد. پس اختلافات ملکی به وجود نمی آید. زیرا املاک با هم به اشتباه گرفته نمی شود. در نتیجه مختصات اعلام شده مختص ملک مورد تقاضا می باشد. همین امرباعث می شود از ثبت مجدد ملک برای دیگری جلوگیری شود.
  • تعیین دقیق مساحت ملک: با تهیه نقشه یو تی ام گوشه های ملک با دقت سانتی متری بر روی زمین مشخ می شود. در نتیجه مساحت با دقت سانتی متری به دست می آید. با توجه به این مسئله که روز به روز قیمت زمین بیشتر می شود. و از آنجایی که قیمت هر متر از زمین بالا است. بنابراین اطلاع دقیق از مساحت ملک باعث می شود. بتوان معامله ملک را با آگاهی انجام داد. همین امر باعث می شود. خریدار و فروشنده با اطمینان بالا معامله را انجام دهند.
  • عدم تعارض و جابه جایی ملک: با تهیه نقشه یو تی ام در نتیجه مرز های ملک با دقت سانتی متری مشخص می شود. و از هر گونه تعارض و تجاوز به صورت عمدی و غیر عمدی به ملک جلوگیری می شود.
  • به حداقل رسیدن اختلافات: اگر تمامی املاک نقشه یو تی ام را برای ملک خود تهیه کرده باشند. و ملک خود را بر روی زمین تثبیت نمایند. در نتیجه تمامی املاک همچون پازل در کنار هم در موقعیت دقیق خود قرار می گیرند. همین امر سبب کاهش اختلافات ملکی می شود.

تهیه نقشه یو تی ام دو خطی شهرداری

پیش از شروع ساخت و ساز در ملک و یا بازسازی بنا باید به شهرداری برای اخذ جواز ساخت مراجعه گردد. برای اخذ این جواز لازم است مدارکی به شهرداری ارائه شود. نقشه یو تی ام یکی از مدارکی است که شهرداری در خواست می کند. در واقع ممکن است شهرداری نقشه یو تی ام دو هزارم را در خواست نماید. با تهیه این نقشه موقعیت دقیق ملک معلوم می شود.

همچنین ممکن است شهرداری نقشه یو تی ام دو خطی را در خواست نماید. این نقشه زمانی در خواست می شود که بین ابعاد و مساحت سندی و وضع موجود اختلافاتی وجود داشته باشد.

تهیه نقشه یو تی ام 2000ام شهرداری در تهران از عهده کارشناس رسمی دادگستری بر می آید. این متخصص همچنین می تواند نقشه دو خطی را تهیه نماید.

کارشناس برای تهیه نقشه دو خطی ابتدا وضع موجود را برداشت خواهد کرد. در واقع این متخصص ابتدا با استفاده از جی پی اس مختصات یو تی ام کنج ها را برداشت خواهد کرد. تا بتواند نقشه یو تی ام ملک را ترسیم نماید. وی بعد از برداشت وضع موجود و ترسیم نقشه یو تی ام وضع موجود ملک ابعاد و مساحت را به دست خواهد آورد. سپس در یک نقشه ترسیم نقشه دو خطی انجام می شود. در این نقشه ابعاد وضع موجود ملک و ابعاد سندی ملک بر روی هم منطبق می شوند. و با دورنگ مجزا رسم می شوند. سپس مساحت هر یک نیز در آن درج می گردد. در آخر این نقشه بر روی نقشه یک دو هزارم جانمایی میگردد. و نقشه تهیه شده چاپ و مهر و امضا خواهد  شد. در نتیجه قابل ارائه به شهرداری خواهد بود.

تهیه نقشه یو تی ام دو خطی شهرداری

تهیه نقشه یو تی ام دو خطی شهرداری

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

اولین نفری باشید که امتیاز ثبت می کند 🙂

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما