نقشه جانمایی چیست؟

نقشه جانمایی چیست؟

در صورتی که مرز ها و دیوار کشی اراضی بر روی زمین نا معلوم باشد. و یا آدرس ملک به طور دقیق معلوم نباشد در نتیجه برای معلوم نمودن حدود اربعه ملک و آدرس ملک لازم است جانمایی پلاک ثبتی ملک انجام شود. برای انجام جانمایی پلاک ثبتی ملک از اسناد و مدارک ثبتی و قدیمی ملک استفاده می شود. بعد از انجام جانمایی پلاک ثبتی ملک نقشه جانمایی تهیه می گردد تا اخذ سند تک برگی برای ملک نیز ممکن باشد.

نقشه جانمایی چیست؟ نقشه ای یو تی ام با دقت بالا است که موقعیت پلاک ثبتی بر روی آن معلوم می باشد. تهیه نقشه جانمایی ملک بعد از جانمایی پلاک ثبتی انجام می شود. جانمایی پلاک ثبتی ملک عملیاتی تخصصی می باشد. انجام این عملیات را می توان به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی سپرد.

برای تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی ابتدا اسناد و مدارک قدیمی ملک گرد آوری می شود. در ادامه نقشه ثبتی ملک از بانک اطلاعات ثبتی منطقه استخراج می شود. با جانمایی نقشه ثبتی ملک بر روی زمین حدود ثبتی دقیق ملک حاصل می شود. در نتیجه نقشه یو تی ام ملک قابل تهیه خواهد بود.

مراحل جانمایی پلاک ثبتی ملک

انجام جانمایی پلاک ثبتی ملک حتما لازم است به فرد متخصص همچون کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی سپرد. تا در نتیجه مراحل انجام این عملیات به صورت تخصصی انجام شود. برخی از افراد بدون توجه به خروجی جانمایی پلاک ثبتی ملک انجام این عملیات را به افرادی می سپارند که در این امر تخصصی ندارند. لازم به ذکر است که تخصص در انجام جانمایی پلاک ثبتی ملک از اهمیت بالایی برخوردار است. تا در نتیجه موقعیت دقیق پلاک ثبتی ملک معلوم شود. مراحل جانمایی پلاک ثبتی ملک به شرح زیر است:

  • گرد آوری اسناد و مدارک قدیمی ملک: اسناد و مدارکی همچون سند دفترچه ای، بنچاق، قولنامه، سند مادر گرد آوری می شود.
  • بررسی اسناد قدیمی ملک و استخراج نقشه ثبتی ملک : اسناد قدیمی ملک بررسی می شود و اطلاعاتی از ملک حاصل می شود. در نتیجه نقشه ثبتی ملک از بانک اطلاعات ثبتی استخراج می شود.
  • جانمایی پلاک ثبتی بر روی نقشه هوایی: در این مرحله موقعیت پلاک ثبتی که در نقشه ثبتی ملک معلوم می باشد بر روی نقشه هوایی جانمایی می شود. و مختصات یو تی ام کنج های ملک معلوم می شود.
  • تهیه نقشه یو تی ام: در این مرحله نقشه یو تی ام ملک تهیه می شود.

جانمایی پلاک ثبتی ملک گمشده

ممکن است فردی ملکی را به ارث برده باشد و از آن تنها یک سند در اختیار داشته باشد. و اطلاعاتی از آدرس ملک را در دست نداشته باشد. به املاکی که آدرس معلومی ندارند ملک گمشده می گویند. یافتن آدرس ملک گمشده با انجام جانمایی پلاک ثبتی ملک ممکن می باشد. برخی گمان می کنند که با استفاده از سند قدیمی ملک می توان به آدرس ملک پی برد. اما این امر ممکن نمی باشد. زیرا اسناد قدیمی حاوی اطلاعات مکانی ملک نمی باشد. و تنها حد و حدود ملک در آن درج شده است.

انجام جانمایی پلاک ثبتی را می توان به کارشناس رسمی دادگستری سپرد. در ادامه نقشه جانمایی تهیه می شود. نقشه جانمایی چیست؟ نقشه ای با دقت بالا می باشد که در آن موقعیت دقیق پلاک ثبتی معلوم می باشد.

برای انجام عملیات جانمایی پلاک ثبتی ابتدا می بایست اسناد و مدارک قدیمی ملک جمع آوری گردد. این اسناد شامل سند دفترچه ای، بنچاق، قولنامه و … می باشد. سپس با توجه به اسناد

قدیمی ملک اسناد ثبتی استخراج می شوند. و در نتیجه بعد از بررسی تمامی مدارک و یافتن نقشه ثبتی مربوط به قطعه ثبتی مورد نظر، کارشناس جانمایی آن را بر روی زمین انجام خواهد داد. و در نتیجه آدرس و حدود اربعه ملک معلوم خواهد شد.

در نتیجه با معلوم شدن حدود اربعه برداشت مختصات یو تی ام را کارشناس از کنج ها انجام خواهد داد. و در نتیجه بعد از برداشت عرصه ملک ترسیم نقشه یو تی ام انجام می شود. با تهیه این نقشه موقعیت منحصر به فرد ملک، مساحت و ابعاد ملک حاصل می شود.

جانمایی پلاک ثبتی ملک کارشناس رسمی دادگستری

در صورتی که ملکی حدود اربعه نا معلومی داشته باشد و دیوار کشی نا معلومی داشته باشد. ممکن است به ملک تعارض شود. این امر باعث اختلافاتی می شود. حل مسائل حقوقی ملک نیازمند تهیه تامین دلیل می باشد. بنابراین این امر زمان بر و هزینه بر خواهد بود.

حفظ حدود و مرز های ملک از اهمیت بالایی برخوردار است و همچنین امروزه با اخذ سند تک برگی برای ملک قدیمی می توان اطلاعات ملک را با دقت بالا در سیستم کاداستر ثبت نمود. امروزه اسناد تک برگی جایگزین سند قدیمی شده است. با اخذ سند تک برگی امکان جعل سند وجود ندارد و این سند دقت بالایی دارد و درج اطلاعات مکانی ملک در آن انجام می شود.

در صورتی که ملک دیوار کشی مطمئنی نداشته باشد. ابتدا لازم است جانمایی پلاک ثبتی ملک انجام شود. در صورتی که املاک اطراف ملک دیوارکشی داشته باشند با توجه به دیوارکشی املاک مجاور حدود اربعه ملک معلوم می شود. اما ممکن است اطراف ملک املاک تثبیت شده وجود نداشته باشد. در این صورت برای معلوم نمودن حدود اربعه ملک انجام عملیات جانمایی پلاک ثبتی ضروری می باشد.

برای انجام این عملیات لازم است به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود. این متخصص به بانک اطلاعات ثبتی منطقه دسترسی دارد و می تواند این عملیات را انجام دهد.

کارشناس برای انجام این عملیات تخصصی ابتدا اسناد و مدارک قدیمی ملک را گرد آوری و بررسی خواهد کرد. و در ادامه اسناد و مدارک ثبتی ملک از بانک اطلاعات ثبتی استخراج می شود. در قدم آخر با جانمایی نقشه ثبتی ملک بر روی زمین حدود اربعه ملک معلوم می گردد. کارشناس در ادامه با استفاده از دوربین توتال استیشن برداشت زمینی را از حدود اربعه ملک انجام خواهد داد. و در نتیجه ترسیم نقشه یو تی ام انجام می شود نقشه تهیه شده مهر و امضا شده قابل ارائه به اداره ثبت اسناد خواهد بود.

جانمایی پلاک ثبتی ملک کارشناس رسمی دادگستری

جانمایی پلاک ثبتی ملک کارشناس رسمی دادگستری

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

اولین نفری باشید که امتیاز ثبت می کند 🙂

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما