قیمت تفکیک زمین نقشه برداری

قیمت تفکیک زمین نقشه برداری

تفکیک اراضی هم برای اراضی مشاعی و هم غیر مشاعی انجام می شود. و در نتیجه باعث تقسیم آن خواهد شد. ممکن است مالکین اراضی مشاعی به صورت توافقی و یا اجباری تفکیک را انجام دهند. با اتمام تفکیک اراضی تقسیم می شود و سهم هر یک از مالکین معلوم می شود.

همچنین ممکن است ملک مذکور غیر مشاعی باشد. در واقع ممکن است مالک اراضی قصد تقسیم اراضی خود را به قطعات کوچک تر را داشته باشد. در نتیجه انجام تفکیک اراضی ضروری خواهد بود.

برای انجام تفکیک اراضی مراجعه به اداره ثبت اسناد ضروری می باشد و بخش عملیاتی تفکیک اراضی یعنی ترسیم نقشه تفکیک اراضی را می توان به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی سپرد. قیمت تفکیک زمین نقشه برداری بر طبق تعرفه حساب می شود.

این متخصص تفکیک اراضی را با استفاده از تجهیزات دقیقی انجام می دهد. وی ابتدا نقشه یو تی ام اراضی را تهیه می کند تا ابعاد و مساحت دقیق اراضی مشخص گردد. برای اینکه نقشه یو تی ام را تهیه کند از جی پی اس دو یا سه فرکانسه استفاده می کند. و مختصات یو تی ام گوشه های اراضی را برداشت می کند. سپس نقشه یو تی ام را ترسیم و چاپ خواهد کرد. در ادامه طرح تفکیک توسط کارشناس روی نقشه طراحی خواهد شد.

در آخر با جانمایی نقشه تفکیکی تهیه شده بر روی زمین حدود قطعات تفکیکی معلوم می شود. با معلوم شدن حدود اربعه قطعات بر روی زمین تثبیت هر قطعه بر روی زمین مشخص می شود. همچنین اخذ سند تک برگی برای هر قطعه ممکن خواهد بود. در واقع برای اخذ سند تک برگی لازم است مدارکی را از جمله نقشه یو تی ام تهیه و ارائه داد.

تفکیک و افراز زمین

تفکیک عبارت است از تقسیم مال غیر منقول به قطعات کوچک تر برای مثال ممکن است زمین به متراژ 5000 متر قصد تقسیم اراضی خود را به قطعات 500 متری را داشت. با انجام تفکیک اراضی اراضی تقسیم می شود. تفکیک اراضی با مراجعه به اداره ثبت اسناد انجام می شود و این عملیات برای اراضی مشاعی و غیر مشاعی انجام می شود.

افراز در اصطلاح قضایی عبارت است از جدا نمودن سهم مشاع شریک و به عبارت دیگر به تقسیم مال غیر منقول مشاع بین شرکا نسبت به سهم آن ها می باشد. با انجام افراز معلوم شدن و جداسازی سهم مشاعی هر یک از شرکا انجام می شود. افراز به دو صورت تراضی و بالجبار انجام می شود و اداره ثبت اسناد و مراجع قضایی دستور افراز را صادر می کنند.

انجام بخش عملیاتی افراز و تفکیک از عهده کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی بر می آید.

تفاوت تفکیک و افراز اراضی چیست؟

  • در تفکیک لازم نیست ملک غیر منقول مشاعی باشد. در واقع ممکن است یک نفر مالک کل زمین باشد و قصد تقسیم نمودن اراضی خود را به چند قطعه را داشته باشد. همچنین ممکن است ملک دارای چندین مالک باشد و مالکین قصد تفکیک اراضی خود را داشته باشند. افراز اما تنها برای ملک مشاعی انجام می شود و با تقسیم ملک در نتیجه سهم هر یک از مالکین مشاعی مشخص و جداسازی می شود. برای املاک غیر مشاعی انجام افراز بی معنی است.
  • در افراز باید سهم شریک متقاضی مشخص و جدا شود. ممکن است بین شرکا بر صحت افراز و مطابق بودن و نبودن و یا میزان مشاعی بودن اختلافاتی به وجود آید در نتیجه تعیین تکلیف این اختلافات با دادگاه می باشد. اما از آنجایی که تفکیک حق جداسازی ملک مشاعی را ندارد در نتیجه جنبه قضایی ندارد و پیگیری آن از طریق اداره ثبت اسناد انجام می شود.
  • اگر که ملک مشترک و مشاعی تفکیک گردد در نتیجه حالت اشتراک از بین نمی رود. یعنی بعد از تفکیک شرکای هر قطعه نسبت به سهم خود مالکیت دارند. اما با انجام افراز سهم هر یک از شرکا معلوم می شود و جداسازی می شود. در واقع از حالت اشتراکی خارج می شود.
  • افراز بر مبنای سهم شرکا تقسیم می شود. برای مثال اگر زمین بین دو نفر مشترک باشد و سهم یکی 2 دانگ و سهم دیگری 4 دانگ باشد در موقع افراز زمین به دو قسمت مساوی تقسیم نمی شود بلکه  به دوقسمتی تقسیم می شود که نشانگر سهم هر یک باشد. اما در صورتی که تفکیک انجام شود تفکیک بر طبق میزان مالکیت انجام نمی شود و به ترتیبی انجام می شود که فروش قطعات راحت تر باشد.

تفکیک و افراز زمین کارشناس رسمی دادگستری

ممکن است مالک و یا مالکین بخواهند ملک خود را تقسیم و تجزیه کنند. در واقع ممکن است ملک مشاعی یا غیر مشاعی باشد. تفکیک اراضی از طرف اداره ثبت اسناد پیگیری می شود. همچنین افراز اراضی انجام می گیرد که اراضی تقسیم شود و سهم هر یک از مالکین ملک مشاعی از ملک مشخص و جداسازی شود. انجام تفکیک اراضی زیر نظر اداره ثبت اسناد انجام می شود و افراز در مراجع قضایی و اداره ثبت اسناد پیگیری می شود کارشناس رسمی دادگستری می تواند تفکیک و افراز را با دقت بالا انجام دهد.

در صورتی که افراد قصد تفکیک اراضی را داشته باشند در نتیجه به جهت انجام تفکیک اراضی لازم است از طریق اداره ثبت اسناد اقداماتی انجام شود.

برای انجام تفکیک اراضی می توان به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود. قیمت تفکیک زمین نقشه برداری بر طبق تعرفه ای مشخص می شود. این متخصص برای تهیه نقشه تفکیکی ابتدا نقشه یو تی ام را تهیه خواهد کرد. برای تهیه این نقشه از جی پی اس دو یا سه فرکانسه استفاده می شود و بعد از برداشت زمینی سپس ترسیم نقشه یو تی ام انجام می شود.

در انتها روی این نقشه طرح تفکیکی ترسیم خواهد شد. در ادامه طرح تفکیکی روی زمین جانمایی خواهد شد و با گچ ریزی مشخص خواهد شد. سپس می توان این قسمت ها را تثبیت کرد. در واقع می توان با تهیه نقشه یو تی ام برای هر یک از این قسمت ها سند تک برگ اخذ نمود. اسناد تک برگ دقت و امنیت بالایی دارند با اخذ این سند، مالکیت تثبیت می گردد.

تفکیک و افراز زمین کارشناس رسمی دادگستری

تفکیک و افراز زمین کارشناس رسمی دادگستری

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

اولین نفری باشید که امتیاز ثبت می کند 🙂

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما